Фастів онлайн » Історичні начерки » Змієві вали фастівщини.

Змієві вали фастівщини.

0

Дослідження цих величезних земляних споруд, що перетинають Київщину, завдовжки 1000 км, мало досить складну історію. А сам процес дослідження їх та історико-культурної ідентифікації, зокрема на Фастівщині, пов'язаний з неабиякими труднощами.

 

Як відомо, перші зведені відомості про Змієві вали у працях Л. Похилевича (до нього — в І. Фундуклея та М. Максимовича) подавалися практично без польових досліджень і питання про хронологічні та історико-культурні визначення окремих насипів чи «ліній» вирішувалося довільно. Пізніше ці дані, доповнені деякими обстеженнями, опублікував В. Антонович, але й цього разу до Змієвих валів були віднесені споруди різного типу і часу, довільно відновлені неіснуючі ланки «лінії».

На планах В. Антоновича відбилися його погляди щодо їх концентричності і наявності замкнутої території всередині. Після цих досліджень фахівці на довгий час втратили інтерес до валів. А дехто з них вважав дослідження земляних насипів неперспективним. Але ця обставина не заважала робити вельми довільні припущення щодо їх датування і належності. До цього питання звернулася вже наприкінці 60-х польська дослідниця Є. Ковальчик, яка на основі літературних даних і нових матеріалів аерофотозйомок та великомасштабних топографічних карт довела недостовірність схеми Антоновича, зокрема на Фастівщині, в межиріччі Унави й Ірпеня-Здвижа. Але на той час бракувало польових досліджень, це не дало змоги відтворити правдиву картину. Тоді ж таки обстежував вали на Фастівщині відомий київський аматор А. Бугай, чимало зусиль він витратив на те, щоб привернути увагу вчених до цих об'єктів. Улітку 1969 року в розвідці «фастівської ділянки» валу разом із ним взяла участь автор цих рядків і зблизька спостерігала за методикою цих досліджень. Безперечно, слід віддати належне спробі поточнити карту валів, деяким спостереженням, перш за все—щодо наявності вугілля в насипах валів. Дослідникові належить також ідея датувати вали на основі радіовуглецевого (С14) аналізу. Але поверхове обстеження їх (без розкопок) не давало можливості правильно вирішувати питання про походження вугілля і структуру валів, а також — одержати необхідну кількість проб для радіовуглецевого аналізу. Спроби А. Бугая одержати «точні» радіовуглецеві дати виявилися марними, результати — помилковими внаслідок недодержання необхідних методичних засад.

 

На жаль, дослідник не взяв до уваги застереження фахівців щодо необхідної серійності проб, а також обов'язкової перевірки одержаних радіовуглецевих дат на основі діагностичних знахідок археологічних речей. А. Бугай наполягав на начебто «ранніх» радіовуглецевих датах (14 дат із дев'яти ліній валів, за Бугаєм, охоплювали період від II ст. до н.е. до VII ст. н.е. (!) і не відступився від цього навіть тоді, коли у розрізі Постугнянського валу було знайдено сокиру кінця X сторіччя.
Помилки А. Бугая проаналізував у своїй монографії М. Кучера. Він, окрім усього іншого, довів, що такі дати суперечать здоровому глузду, бо за цим датуванням навіть невеликі ділянки валів мали зводити сотні років, не створюючи певної системи. Який же був сенс такого будівництва?
Так, за датуванням Бугая виходило, що в межиріччі Ірпеня-Тетерева існував лише невеликий відтин валу в с. Раковині.
Вважаючи, що вали правили за кордон між окремими князівствами слов'ян, А. Бугай намагався «розвинути» схему В. Антоновича. Але ці твердження не мали жодних підстав, бо не підсилювалися ні історичними, ні археологічними матеріалами.

 

Радіовуглецеві аналізи А. Бугая ніколи не публікувалися в наукових виданнях, а лише в засобах масової інформації. Звісно, розголос про ці «відкриття» дезорієнтував місцевих краєзнавців, широкого читача. І навіть тепер, коли маємо ґрунтовні результати багаторічних досліджень валів експедицією Інституту археології НАНУ під керівництвом М.Кучери і його монографію, у свідомості багатьох, хто цікавиться історією, але не стежить за спеціальною літературою, зберігаються фантастичні побудови валознавця-дилетанта.
Проте було б несправедливо не віддати належне А. Бугаю. Саме він привернув увагу фахівців та широкого загалу до валів — цих видатних пам'яток фортифікаційного мистецтва і показав, що їх можна і треба досліджувати. А його помилки, хоч як це парадоксально, теж певною мірою прислужилися стимулом для організації фахових досліджень.
1974 року велика експедиція Інституту археології під керівництвом М. Кучери розпочала дослідження Змієвих валів, яке тривало до 1985 року. Були вперше проведені розкопки, вивчені їхні конструкції. Отримали (за сучасною методикою) нові радіо-вуглецеві дати, виготували карту пам'яток з точним прив'язуванням «ліній» на місцевості.
Вихід у світ монографії М. Кучери став визначною науковою подією. В його праці на основі наукової аргументації остаточно доведено, що Змієві вали споруджені у давньоруські часи.{link_on_forum}Думки в голос:


 • Коментарі
 • "Вконтакте"
 • FaceBook

Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі в даній статті.

Фотогалерея

Останні 10 фото з ГАЛЕРЕЇ Фастова

 • Дубравушка Club (заміський комплекс) 2

  Дубравушка Club (заміський комплекс) 2

  Категорія: Дубравушка Club (заміський комплекс)
  Коментарі (0)
 • Дубравушка Club (заміський комплекс) 1

  Дубравушка Club (заміський комплекс) 1

  Категорія: Дубравушка Club (заміський комплекс)
  Коментарі (0)
 • Королева и её подданные

  Королева и её подданные

  Категорія: borisovich (цветы)
  Коментарі (28)
 • Фастів сучасний 120

  Фастів сучасний 120

  Категорія: Фастів сучасний
  Коментарі (0)
 • Фастів сучасний 119

  Фастів сучасний 119

  Категорія: Фастів сучасний
  Коментарі (0)
 • Фастів сучасний 118

  Фастів сучасний 118

  Категорія: Фастів сучасний
  Коментарі (0)
 • Маммилярия 133

  Маммилярия 133

  Категорія: borisovich (цветы)
  Коментарі (15)
 • не знаю 132

  не знаю 132

  Категорія: borisovich (цветы)
  Коментарі (14)
 • Scilla bifolia 131

  Scilla bifolia 131

  Категорія: borisovich (цветы)
  Коментарі (12)
 • Весна не за горами 130

  Весна не за горами 130

  Категорія: borisovich (цветы)
  Коментарі (13)
 
Листопад 2019
1Пт2Сб3Нд4Пн5Вт6Ср7Чт8Пт9Сб10Нд11Пн12Вт13Ср14Чт15Пт16Сб17Нд18Пн19Вт20Ср21Чт22Пт23Сб24Нд25Пн26Вт27Ср28Чт29Пт30Сб
Останні оголошення на FASTIV.com.ua

Продаж

Кормушка самосвал для зимней рыбалки 0,42 л.
16 грудня 2016
Кормушка самосвал для зимней рыбалки 0,42 л.

Продам кормушку-самосвал для прикормки рыбы. Может служить, как для зимней, так и для летней рыбалки. Кормушка предназначена доставлять вашу…

Купівля

Куплю б/в металопластикові вхідні двері
30 вересня 2015
Куплю б/в металопластикові вхідні двері

Куплю б/в металопластикові вхідні двері. 0503256372

Послуги

Ремонт монтаж строительство
21 грудня 2017
Ремонт монтаж строительство

Бригада опытных строителей выполнит внутренние-отделочные работы. Выполняем в совершенстве: Шпаклевку (в народе безпесчанка) под…